tisdag 19 mars 2019

Wish Under the Sea Play Party 28/3

[English below]

Stryk sjömansskjortan, putsa tentaklerna och kasta loss! Wish välkomnar alla sailor/ettes, sjöjungfrur, kaptenskor och hamn-sjanor* en kväll i Neptunus tecken. 

Öppettider:
Workshop: 18:50 -20:00 (dörrarna stänger 19.10)
Klubb: 20.00 - 00.00 (Insläppet stänger 22!)

REP OCH TAMPAR
Dansgolvet kommer under kvällen vara täckt av repmattor så om bondage är din grej hoppas vi att du seglar förbi! 

19.00 - 20.00 Workshop: Överkroppsharness. 
Dörrarna öppnar kl 18.45 och stänger kl 19, så kom i tid! 
En timme innan öppning bjuder sansblague och briki på en snabbworkshop om överkroppsharness med valfria armpositioner. 

Repshow
Vi far till havs
Sjunker och flyter genom vågor
Håller fast vid
de varelser vi möter
ser det med känseln

 
sansblague och briki simmar i den distansierade förundrans praktik, som får dem att le eller oroa sig


Briki är ett extraordinärt andedjur, besatt och stundtals snäll, en strikt och sorgsen själ, men kan göra tillfälliga undantag. 
Sansblague är ett virrvarr av sadomasochism och gull-omsorg, icke-apologetisk nördighet och poetisk galenskap.

MERMAIDING 101
Nemo, mermaid och erfaren cosplayare hjälper dig att bättra på sminket med sjöjungruglitter och bjuder på sina bästa mermaid-tips. Hon kommer ha med sig sina sjöjungrustjärtar. Både du som redan håller på med mermaiding och du som inte har någon aning om vad det är välkomnas till Nemos underhavs-salong!

*Sjana: 50-talsslang bög-slang för diva, fjolla, bög. Hamn-sjas: ännu äldre slang för en som jobbar i hamnen.

MEDLEMSSKAP
För att delta i Wish fest- och pubkvällar krävs det att du är medlem i föreningen.
Medlemskapet räcker i ett år. Nya medlemmar måste registrera sig minst 4 timmar innan ett event startar. Klicka här för att registrera dig och bli en del av Wish: bit.ly/2p8bV28

INTRÄDE + garderob: 80kr (medlemskap krävs och kostar 100kr/år. Vid lösning av medlemskap är inträde + medlemsavgiften 150)
Påminnelse: Ta med kontanter till baren, inträde kan betalas med Swish.

ÅLDERSGRÄNS: 18 år


DRESSCODE
Fetisch, Basic Black (svarta kläder utan stora logotyper eller tryck) eller enligt tema. Vi uppmuntrar kläder som stämmer överens med klubbens inriktning för att tillsammans skapa en härlig stämning. Välj kläder som du känner dig snygg, avslappnad het och/eller bekväm i.

LOKAL & TILLGÄNGLIGHETVi befinner oss i SLM's lokal vid Mariatorget, Wollmar Yxkullsgatan 18. Ring på dörrklockan till vänster om den anonyma dörren för att bli insläppt. Klubben ligger i en källare med en lång trappa ner till lokalen. Hiss finns tyvärr inte. Halvvägs ner till källarplanet finns en avsats till toaletter med smala dörrar. I lokalen finns inga trösklar eller trappsteg mellan ytorna.

▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼

ENGLISH:
Iron your sailor shirt and sharpen your tentacles for this nautical adventure!

▼ Rope enthusiasts ▼
We open the doors for a workshop in creating chest harnesses at 6.45. The workshop is provided byt sansblague and briki who will also do a performance later in the evening. More information to follow! All our rope mats will be out for you all night, so make sure to sail by!


Rope show 
We are at sea
We sink and float through waves,
clinging to
what ever beings we encounter
We see it feelingly

sansblague and briki go swimming in a common practice of distant wonder
that makes them smile or worry

Briki is an extraordinary spirit animal, obsessed and sometimes kind, a strict and sad soul, but can make occasional exceptions.
Sansblague is 
a hot mess of sadomasochism and cute care, unapologetic nerdiness and poetic madness.

▼ Mermaiding 101 ▼
During the evening Nemo will be around to sprinkle you with glitter and give you her best mermaiding tips and tricks!

▼ OPENING HOURS: Workshop: 18:50 -20:00
Club: 20.00 - 00.00 (the entry closes at 22!)

▼MEMBERSHIP
To participate at Wish parties or pub nights you have to be a member of the association.
The membership is bought on an annual basis. New members have to register at least 4 hours before an event starts. Click here to register and become a part of Wish: bit.ly/2p8bV28
You need to be 18 years of age.

▼ADMISSION + cloakroom: 80kr (you need to have an active membership: 100kr/year. If you pay your membership during a party then entrance + membersfee is 150:-) Reminder: Bring cash for the bar, you can pay the entrance fee with Swish.

▼ DRESSCODE
Fetish, Basic Black (black clothes without big logos or prints) or according to the theme of the evening. We encourage dressing up in a way that is in line with the club’s focus and together we create an awesome environment. Choose clothes that you feel hot, relaxed and/or comfortable in.


▼ VENUE & ACCESSIBILITY
We’re at SLM's venue at Mariatorget, Wollmar Yxkullsgatan 18. Ring the bell to the left of the big grey door to be let in. The club is in a basement with a long staircase leading down to the venue. Unfortunately there’s no elevator. Half way down to the club you’ll find the toilets and the doors are rather narrow. Inside the club there are no stairs or doorsteps.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar