onsdag 9 januari 2019

Wish 10 år


Det har gått tio år sedan Lash blev Wish. 

Tio år av fester, föreningsarbete, workshopande och gemenskap. Tusentals timmar av ideellt arbete och snusk har förflutit sedan dess.

Kom och fira med oss! MIddagKl 18.30 blir det galamiddag med tal, upptåg och nostalgi för dig som vill fira med stil. Kom och träffa såväl gamla vänner som nya. Trerätters för 100 pix – inte så dåligt va? 

OSA senast 2018-01-24 till wishkonferens@gmail.com 

Vill du hålla tal eller ställa till med något annat upptåg? Tveka inte att höra av dig till toastMistress (ska ta reda på vem som kan ta på sig detta)

Eftersläppet! 
Kl 20.00 är det dags att lämna bordet och busa loss på kalas. Lotteri med fint pris, fiskdamm kommer blandas med Wish vanliga lekar. Play party med extra feststämning. Som födelsedagspresent till alla medlemmar är inträdet gratis denna kväll.

Klädsel: Det du tycker passar på en 10-årsfest - från galastass till knästrumpor. ***
▼ DRESSCODE
Fetisch, Basic Black (svarta kläder utan stora logotyper eller tryck) eller enligt tema.
Vi uppmuntrar kläder som stämmer överens med klubbens inriktning för att tillsammans skapa en härlig stämning. Välj kläder som du känner dig snygg, avslappnad het och/eller bekväm i.

▼MEDLEMSSKAP
För att delta i Wish fest- och pubkvällar krävs det att du är medlem i föreningen.
Medlemskapet räcker i ett år. Nya medlemmar måste registrera sig minst 4 timmar innan ett event startar. Klicka här för att registrera dig och bli en del av Wish: bit.ly/2p8bV28

▼ LOKAL & TILLGÄNGLIGHET
Vi befinner oss i SLM's lokal vid Mariatorget, Wollmar Yxkullsgatan 18. Ring på dörrklockan till vänster om den anonyma dörren för att bli insläppt. Klubben ligger i en källare med en lång trappa ner till lokalen. Hiss finns tyvärr inte. Halvvägs ner till källarplanet finns en avsats till toaletter med smala dörrar. I lokalen finns inga trösklar eller trappsteg mellan ytorna.______________________________ ENGLISH _______________________________

Wish 10th birthday party! 

It’s been a full deccade since Lash became Wish. 

Come and celebrate ten years of filth, volunteer work, workshops and community.


Dinner
At 6.30 PM you are invited to gala dinner with speaches, pranks and nostaliga. Meet old and new friends over a 3 course dinner - for the reduced price of 100 SEK. Not bad huh? 

RSVP before januari 24th to wishkonferens@gmail.com. 
Do you wanna give a speech or make something else happen? Don’t hesitate to contact toastmistress (ska ta reda på vem som kan ta på sig detta)

Birthday party! 
At 8 PM the doors open for play party – no more waiting at the table. Fun and games, lottery with a nice price and more will be mixed with the usual mischevious Wish-games 


Dresscode: Whatever you think is appropriate for a 1p year birthday celebration - from full gala to pretty bows and bowties.


***
▼ DRESSCODE
Fetish, Basic Black (black clothes without big logos or prints) or according to the theme of the evening. We encourage dressing up in a way that is in line with the club’s focus and together we create an awesome environment. Choose clothes that you feel hot, relaxed and/or comfortable in.

▼MEMBERSHIP
To participate at Wish parties or pub nights you have to be a member of the association.
The membership is bought on an annual basis. New members have to register at least 4 hours before an event starts. Click here to register and become a part of Wish: bit.ly/2p8bV28

▼ VENUE & ACCESSIBILITY
We’re at SLM's venue at Mariatorget, Wollmar Yxkullsgatan 18. Ring the bell to the left of the big grey door to be let in. The club is in a basement with a long staircase leading down to the venue. Unfortunately there’s no elevator. Half way down to the club you’ll find the toilets and the doors are rather narrow. Inside the club there are no stairs or doorsteps. Inga kommentarer:

Skicka en kommentar